3 zasady bezpieczeństwa przy wyjazdach last minute

Dodano: 18.11.2015

Za oknami szarość, chłód i deszcz – dla tych, którzy nie wykorzystali w pełni należnego im w danym roku urlopu to niemal ostatni dzwonek na skorzystanie z tej możliwości i ucieczki od codzienności. Tym bardziej, że na rynku znajdziemy mnóstwo atrakcyjnych ofert wyjazdów last minute. Czy jednak wyjazd na ostatnią chwilę jest bezpieczny? Jak zapewnić sobie spokojny i beztroski urlop – a w najgorszym wypadku zminimalizować skutki nieszczęścia?

3 zasady bezpieczeństwa przy wyjazdach last minute

 • Poświęć trochę czasu na wybór ubezpieczenia.

Specyficzne dla ofert last minute jest ograniczenie czasu pomiędzy podjęciem decyzji o wyjeździe a samym wyjazdem do minimum. Niestety – sprawia to, że kluczowe dla ochrony przed finansowymi skutkami nieszczęść ubezpieczenie albo jest zupełnie pomijane, albo wybierane jest bez dłuższego namysłu, kierując się wyłącznie kryterium ceny.

Skutki są łatwe do przewidzenia – brak odpowiedniego zakresu ochrony i problem z uzyskaniem rekompensaty w przypadku, w którym doszło do nieszczęśliwego wydarzenia.

Na szczęście istnieją narzędzia, które ułatwią i przyspieszą wybór – należy do nich na przykład kalkulator ubezpieczenia turystycznego, który pozwoli w szybki i wygodny sposób określić interesujący nas zakres ochrony oraz poznać przybliżoną cenę. Po ograniczeniu pola wyboru do jednej lub kilku ofert możemy porównać ze sobą ich umowy (OWU) i na tej podstawie zdecydować się na tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Pamiętajmy też o tak zwanej karencji ubezpieczenia – zacznie ono działać dopiero po określonym czasie od zawarcia umowy (od jednego do kilku dni).

 • Pamiętaj o ochronie domu lub mieszkania.

Z pozoru banalne kwestie bezpieczeństwa pozostawionego bez opieki majątku często schodzą na dalszy plan – tymczasem nawet ubezpieczenie mieszkania nie zagwarantuje nam uzyskania odszkodowania w sytuacji, w której nasze roztargnienie lub zaniedbanie przyczyniło się do nieszczęścia. Aby maksymalnie zabezpieczyć dom i jego wyposażenie, powinniśmy:

 • Upewnić się, że zamknęliśmy i zabezpieczyliśmy wszystkie okna i drzwi.
 • Odłączyć od sieci elektrycznej posiadane urządzenia AGD i RTV.
 • Upewnić się, że wszystkie zawory (gaz, woda) są zamknięte i zabezpieczone.
 • Poprosić zaufanych sąsiadów o wzmożoną czujność (ważnym zastrzeżeniem jest kwestia udostępniania kluczy do mieszkania – w niektórych TU uzyskanie dostępu do mieszkania przez większą niż określona w OWU ilość ludzi jest podstawą do odmowy wypłaty świadczenia w przypadku włamania lub kradzieży).
 • Nie informować o planowanym wyjeździe za pośrednictwem mediów społecznościowych.
 • Poświęć możliwie dużo czasu na zbieranie informacji o miejscu docelowym.

Spontaniczny i nieplanowany wyjazd może wydawać się wspaniałą przygodą – do czasu pojawienia się pierwszego problemu. Bezwzględnie powinniśmy zebrać informacje o:

 • Lokalnej walucie, dostępności bankomatów i zasadach wymiany pieniędzy.
 • Miejscowej służbie zdrowia, jej poziomie, dostępnych świadczeniach oraz ich cenach.
 • Miejscowym prawie – zarówno w kwestii używek, jak i traktowania sporów.
 • Miejscowej kulturze i elementach savoir – vivre, gestykulacji oraz potencjalnych punktach zapalnych (np. tematy, których warto unikać w konwersacjach).
 • Adresach i numerach kontaktowych polskich placówek dyplomatycznych.
 • Zagrożeniach zdrowotnych, epidemiologicznych, sanitarnych oraz kwestiach bezpieczeństwa.

Nawet wyjazdy na ostatnią chwilę możemy dobrze zorganizować – a każda godzina poświęcona na przygotowania przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa na wymarzonym urlopie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *