AC a reperacja pojazdu służbowego

Dodano: 04.04.2013

Użytkowanie samochodu służbowego wiąże się w ryzykiem wypadkowym. Gdy dojdzie do kolizji przedsiębiorca może (na podstawie AC) reperować pojazd. Zatem czy naprawdę można uznać za koszty uzyskania przychodów?

Wedle ustawy przedsiębiorca, który wykupił AC uzyska rekompensatę za zaistniałą sytuację i może otrzymane pieniądze przeznaczyć na naprawdę. Pozostałe pieniądze są traktowane jako dochód przedsiębiorstwa i musi odprowadzić podatek z tego tytułu.

W Polsce ubezpieczenie AC jest dobrowolne i jest wyborem każdego przedsiębiorcy. Gdy jednak zdecyduje się na wykupienie może liczyć na wypłacenie odszkodowania bez względu na okoliczności i sprawców zaistniałej kolizji.

Aby móc AC odpisać od podatku należy stale z niego korzystać i cyklicznie opłacać składki. Odliczenie to można zastosować w sposób bardzo prosty. Kiedy zdarzenie miało miejsce już po oddaniu zeznania podatkowego, wówczas koszty wystarczy ująć w następnym okresie podatkowym. Nie ma konieczności wykonywania korekt.

Inaczej sytuacja jest rozwiązywania w przypadku maszyn rolniczych oraz innych pojazdów, które nie są samochodami osobowymi.

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *