Choroba zwyrodnieniowa stawów – kolagen

Dodano: 14.05.2017

Choroba zwyrodnieniowa stawów to przewlekłe schorzenie, może ona dotyczyć osób w różnym wielu. Taki problem określony jako artroza to postępująca degeneracja stawów. Najczęstsze zmiany mogą dotyczyć stawu kolanowego, którego ważnym elementem będą kostne części takie jak kość udowa, piszczelowa czy rzepka.

Budowa stawu

Chrząstkę stawową tworzą komórki chrzęstne, otoczone macierzą międzykomórkową. Komórki chrząstki pozbawione są naczyń krwionośnych. Główne białko chrząstki to kolagen typu II, który znajduje się wyłącznie w obrębie stawów i posiada wyjątkowy skład aminokwasów. Tworzy się sieć długich łańcuchów, które w warstwie górnej układa się równolegle do powierzchnie. Taka struktura sprawi, że kolagen jest wyjątkowo odporny na rozciąganie. Inne składniki to cukry, które tworzą długie łańcuchy polisacharydów oraz glikozoaminoglikanów. Najbardziej znaczące to glukozamina, chondorityna, które pod kątem chemicznym są połączeniem glukozy z aminokwasem. Torbka stawowa łączy powierzchnie stawowe kości, będzie działać w formie stabilizującego na staw. Składa się z warstwy zewnętrznej oraz wewnętrznej. Błona włóknista budowana jest z włókien kolagenowych. Błona maziowa tworzy bezbarwny lepki płyn, który jest budowany z kwasu hialuronowego, charakteryzuje się możliwością skutecznego wiązania dużych ilości wody. Płyn ten ma pełnić funkcję smarującą, ochronną i dodatkowo mogą mieć działanie odżywcze. Jedynym nośnikiem substancji odżywczych będzie tam właśnie maź stawowa.

Suplementacja

Pacjenci często pytają o to jakie są suplementy, które poprawiają funkcjonowanie stawów. Preparaty takie można dzielić na jednoskładnikowe oraz wieloskładnikowe. W przypadku tych pierwszych zalecana dobowa dawka glukozaminy to 1500 mg. Można ją przyjmować albo jednorazowo albo też w kilku dawkach. Preparaty wieloskładnikowe będą dzielić się na kilka różnych substancji, które działają synergistycznie, czyli będą wzmacniać działanie. To pozwala obniżyć dobowe dawki poszczególnych składników a pierwsze efekty są widoczne po kilku tygodniach. W suplementach nowej generacji znajduje się glukozamina, kolagen hydrolizowany, kwas hialuronowy, substancje pochodzenia roślinnego. Glukozamina oraz chondorityna będą działać na chrząstki stawowe, które w początkowym etapie choroby mają wysoką zdolność regeneracji. W późniejszym stadium, gdy zmiany już mocno postępują preparaty doustne staną się mniej skuteczne ze względu na występujący zanik komórek chrzęstnych, na jakie będą działać. Substancje takie są dobrze tolerowane, ale istnieją także ograniczenia, o których powinien nam powiedzieć specjalista.

Kwas hialuronowy i kolagen

Kolejnym składnikiem preparatów poprawiających kondycję stawów są to kwas hialuronowy albo kolagen, które tworzyć będą maź stawową. Udowodniono, że elementy strukturalne kolagenu a więc aminokwasy jak i też całe cząsteczki kolagenu będą mieć niewielki wpływ na chrząstkę stawową. Dlatego w nowoczesnych preparatach kolagen pozyskiwany będzie na skalę przemysłową z żelatyny, pochodzenia zwierzęcego, a następnie będzie poddawać się go hydrolizie. W wyniki takiego działania kolagen jest cięty na aktywne biologicznie fragmenty. Taka postać kolagenu ma dobrą biodostępność, dzięki temu hydrolizach stymuluje komórki chrzęstne do wydzielenia kolagenu. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzanie do organizmu kolagenu z naturalnych składników. Można tutaj wskazać między innymi na rosa canina, owoce, które dostarczą nam witaminy C, karotenoidów oraz flawonoidów.

Sprawdź więcej na: kolagendopicia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *