Co to jest OSD?

Dodano: 15.01.2015

Zanim prąd trafi do naszych gniazdek, musi pokonać dziesiątki kilometrów sieci elektroenergetycznej. Kto czuwa nad tym, żeby sprawnie działała? Kto zaś za to czuwanie płaci i czy może płacić mniej?

142126775836620600

Prąd wytwarzany jest w elektrowniach, skąd jest dostarczany do naszych domów przez system sieci elektroenergetycznych tworzących swego rodzaju wielopoziomowy obwód elektryczny. Po przejściu przez wszystkie elementy i pokonawszy wiele kilometrów, energia elektryczna trafia do naszych gniazdek, co pozwala włączyć telewizor czy zagotować wodę na herbatę.

Nad tym, żeby system sieci elektroenergetycznych działał poprawnie, czuwa wiele instytucji, m.in. Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego (w skrócie: OSD). OSD odpowiadają za dystrybucję energii w sieciach o napięciu do 110 kV (czyli niemal cały ruch, wyższego napięcia wymagają jedynie największe zakłady przemysłowe – tym zarządza OSP, czyli Operator Systemu Przesyłowego) oraz za eksploatację, konserwację i niezbędną rozbudowę sieci. W tej chwili w Polsce jest 170 Operatorów Sieci Dystrybucyjnej – są to przedsiębiorstwa, które dostały odpowiednią koncesję od Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Najwięksi OSD to:

  • ENEA Operator Sp. z o. o. (obsługuję Polskę zachodnią);

  • ENERGA-OPERATOR S.A (północ i kawałek części centralnej);

  • PGE Dystrybucja S.A (wschód);

  • RWE Stoen Operator Sp. z o.o (Warszawa).;

  • Tauron Dystrybucja S.A. (południe i południowy-zachód).

Pozostali operatorzy są dużo mniejsi, w większości lokalni, posiadają część sieci dystrybucyjnej w okolicach swoich siedzib.

Dla nas, jako klientów, istotne jest przede wszystkim to, że do danego OSD należą wszystkie linie dystrybucyjne i stacje rozdzielcze na danym obszarze oraz liczniki w domach. A dystrybutora nie można zmienić – w przeciwieństwie do dostawcy energii elektrycznej, gdzie można to załatwić w 15 minut, nawet nie wychodząc z domu, bo tak działa pierwszy w Polsce internetowy sprzedawca prądu, czyli ePower.pl.

Przypisanie do dystrybutora dla naszych portfeli faktycznie jest jednak mało istotne: ich opłaty są bardzo podobne, ponieważ ustala je Urząd Regulacji Energetyki. W przypadku awarii sieci dystrybucyjnej, czy wtedy, kiedy dostawa energii do naszego domu została przerwana, należy to zgłosić w oddziale konkretnego OSD (oddziały to odpowiedniki dawnych Zakładów Energetycznych).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *