Czy szkolenia internetowe są skuteczne?

Dodano: 03.11.2014

Na rynku pracy wciąż poszukuje się wykształconych i doświadczonych pracowników. Oprócz studiów kierunkowych powinni posiadać kwalifikacje dodatkowe, certyfikaty i dyplomy potwierdzające rozwój intelektualny i zdobytą wiedzę. Jednocześnie gwarantują, że kandydat będzie pracował profesjonalnie i rzetelnie. Niestety trudno pogodzić pracę zawodową, życie osobiste i systematyczne uczęszczanie na szkolenia. W odpowiedzi na wygórowane potrzeby klientów powstaje wiele interesujących rozwiązań, które mają ułatwić i przyspieszyć proces szkolenia. Usługi nie są drogie i z pewnością mogą zastępować tradycyjne zajęcia. Przedmiotem zainteresowania dla osób zapracowanych, chorych, dojeżdżających lub niepełnosprawnych powinien być e-learning. Czy warto z niego skorzystać? Dlaczego wirtualne szkolenia stają tak popularne w świecie nauczania?

141175844233406000

Obecnie wiele osób chce lub musi się dokształcać. Jedni spełniają swoje marzenia i ambicje, a inni oczekiwania pracodawcy. W obu przypadkach liczy się efekt, tzn. zdobyta wiedzą i umiejętności wykorzystywane w przyszłości. Zazwyczaj jest weryfikowana, nagradzana i mile widziana przez rekruterów. Nie powinien zatem dziwić fakt, że firmy szkoleniowe przeżywają prawdziwe oblężenie, proponują szeroki zakres usług i dopasowują się do indywidualnych wskazówek oraz grupowych zajęć.

Okazuje się, że tradycyjne firmy szkoleniowe (które proponują stacjonarne spotkania w siedzibie przedsiębiorstwa) podupadają, a niektóre nawet bankrutują. Powód takiego stanu rzeczy jest jeden – rozwój platform edukacyjnych w internecie. Są bardzo wygodne, dostępne w każdej chwili i zdecydowanie tańsze. Dodatkowo przekazują wiedzę na odległość, oszczędzają cenny czas i pieniądze słuchaczy. Przeznaczone są dla pracowników, studentów, uczniów, bezrobotnych, chorych i niepełnosprawnych. Innymi słowy, w zasadzie dla każdego zmotywowanego i ambitnego człowieka. Wystarczy posiadać komputer oraz stałe połączenie z internetem.

Plusów takiego rozwiązania jest wiele, jednak należy powiedzieć o kilku najważniejszych. Przede wszystkim nauka bez wychodzenia z domu, spotkania z wiarygodnym i profesjonalnym trenerem, możliwość samodzielnego ułożenia grafiku oraz wyboru stopnia trudności. Nie można zapomnieć o pomocnych opcjach, np. tablice multimedialne, materiały dydaktyczne (zadania, ćwiczenia, różnorodne schematy, animacje, wykresy), przesyłanie plików, nagrywanie i odtwarzanie zajęć oraz testy sprawdzające wiedzę oraz poczynione postępy.

Reasumując, e-learning to przyszłość szkolnictwa w Polsce, a tym bardziej na świecie. Pozwoli ograniczyć koszty (na pomoce naukowe, wynajmowanie lub utrzymanie sal lekcyjnych, opłacanie nauczycieli i całego personelu) i zautomatyzować cały proces. Dotychczasowe bariery (odległość, czas, niepełnosprawność) przestaną mieć znaczenie. Już teraz platformy korzystają z intuicyjnych programów, łatwych do opanowania i atrakcyjnych wizualnie. Dzięki temu uczyć mogą się dzieci oraz osoby dorosłe. Warto wspomnieć o efektywności zajęć, która wpływa na samopoczucie kursanta oraz większą mobilizację.


Artykuł przygotowany przez specjalistów firmy http://trainingfields.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *