Czym jest korona protetyczna?

Dodano: 25.04.2017

Naturalny ząb będzie składał się z korzenia oraz korony. Korona to część, którą widzimy w ustach i to ona decyduje o estetyce naszego uśmiechu. Jeśli naturalny ząb ulega zniszczeniu w takim stopniu, że nie będzie możliwa standardowa odbudowa w formie plomby rozwiązaniem może stać się korona protetyczna. Korona jest zacementowanana stałe i nie będzie można jej wyciągnąć z ust oprócz odtworzenia uszkodzonego zęba korona to również szansa na to, zę będziemy mogli poprawić kształt, wielkość czy kolor. Korony stanowią ważną część w zakresie leczenia implantologicznego, ponieważ sam implant odtwarza cześc korzeniową a za estetykę odpowiada właśnie korona protetyczna.

Dlaczego warto wykonać koronę protetyczną?

Mamy różne wskazania, które będą mówiły o tym, że warto wykonywać koronę:

– znaczne zniszczenie naturalne korony wynikające z rozwiniętej próchnicy albo urzau

– starcie patologiczne

– po wszczepieniu implantu, by uzupełniać brakujący ząb

– po kanałowym leczeniu, by ząb wzmocnić

– względy estetyczne – żeby przebarwione, z defektami szkliwa, o niekorzystnym kształcie czy źle ustawionym łuku zębowym

– korekta zwarciowych stosunków, by pokonać problem bez leczenia ortodontycznego.

Czy korony protetyczne to najlepsze rozwiązanie?

Tego typu uzupełnienie stosuje się jedynie w tych przypadkach, w których nie ma innej możliwości, by trwale odbudować koronę zęba. korony są najlepszym rozwiązaniem, by skutecznie wzmocnić słaby ząb, który nie ma odpowiedniej możliwości odbudowy. Poprawi się jego funkcjonalność, estetykę, odbuduje brakującą część.

Z czego składają się korony protetyczne?

Korony protetyczne w tym momencie wykonuje się z różnych materiałów. Jeśli chodzi o korony określone jako tymczasowe to będzie można je wykonywać między innymi z akrylem i kompozytem. Docelowo korony jednak wykonuje się z metalu albo porcelany z użyciem specjalnie skonstruowanej podbudowy metalowej. Niekiedy pojawiają się także pełnoceramiczne. Korony metalowe mogą stać się dobrym fundamentem do odbudowy protetycznej, ponieważ charakteryzują się wyjątkową trwałością oraz wytrzymałością. We współczesnym leczeniu korony metalowe stosowane są rzadko, ponieważ mają jednak niewystarczającą dla wielu pacjentów estetykę i dlatego nie są tak chętnie wybierane. Dlatego właśnie wiele osób chce się zdecydować na porcelanę. Jeśli chodzi o podbudowę metalową i wykończenie porcelanowe to właśnie takie wykończenie jest obecnie najbardziej popularne i cieszy się największym zainteresowaniem. Jako rdzeń wykorzystuje się specjalny skład, który co najważniejsze będzie bezpieczny dla organizmu a dodatkowo charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością. U osób uczulonych na metale nieszlachetne będzie można myśleć o zastosowaniu stopów złota, które wykorzystywane są w celu uzyskiwania wyższej estetyki prac. Korony porcelanowe na metalu będzie można wykorzystywać tak naprawdę na całej długości łuku zębowego. Chodzi o to, by w miarę możliwości na całym odcinku przednim uzyskiwać najlepszą możliwą estetykę. Jednak takie najlepsze opcje estetyczne to korona, która będzie pełnoceramiczna. Wyróżniają się tą estetykę, a mają podbudowę z tlenku cyrkonu, który gwarantuje odpowiednią wytrzymałość mechaniczną i trwałość, która będzie podobna do tych koron na metalowej podbudowie. Jednak taka opcja jak wiadomo będzie generowała najwyższy koszt z tych wszystkich proponowanych rozwiązań. Możliwe, jednak że dla niektórych będzie to właśnie godna uwagi propozycja. Zdaje się, że obecnie zainteresowanie tymi propozycjami rośnie.

Sprawdź więcej na: ietc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *