Dom energooszczędny – od projektu do budowy

Dodano: 15.12.2015

Budowa domu to inwestycja na lata. Na pokolenia. Dom, który powstaje dzięki niemałemu wysiłkowi, nie tylko finansowemu, powinien więc spełniać pokładane w nim nadzieje. Musi być solidny, wygodny i niedrogi w utrzymaniu. Ten ostatni warunek zostanie spełniony, jeśli dom będzie energooszczędny. 

mojszmal

O energooszczędności budynku należy myśleć już podczas wybierania projektu. Ważny jest przede wszystkim kształt jego bryły, materiały zastosowane do budowy, rodzaj instalacji wentylacyjnych i grzewczych. Dla energooszczędności domu istotne jest, aby jego bryła miała maksymalnie prosty i zwarty kształt. Wszelkie urozmaicenia – lukarny, wykusze, balkony – nie są wskazane. Utrudniają budowę i podnoszą ryzyko pojawienia się mostków cieplnych. Mostków termicznych, przez które w sposób niekontrolowany ucieka ciepło, znacznie łatwiej uniknąć, jeśli dom ma prostą formę. Taki budynek znacznie łatwiej jest ogrzać i utrzymać w nim ciepło. Oczywiście ważna jest także kubatura – im mniejszy budynek, tym szybciej można go ogrzać. Dodatkową zaletą niewielkich, prostych brył jest to, że są nietrudne i stosunkowo niedrogie w budowie. Jeśli ktoś szuka sposobu na obniżenie kosztów budowy, to wybór projektu domu o prostej bryle stanowi jeden ze skutecznych sposobów na optymalizację wydatków.

Nieskomplikowana bryła ułatwia uzyskanie dobrych parametrów, nie uda się ich jednak osiągnąć bez starannie ułożonych materiałów termoizolacyjnych o odpowiedniej jakości i grubości. Im niższy współczynnik przenikania ciepła U, tym dom jest bardziej energooszczędny. Aktualnie obowiązujące warunki techniczne dla ścian zewnętrznych stawiają wymaganie, aby wartość tego współczynnika wynosiła nie więcej niż 0,25 W/(m2K), ale w kolejnych latach ta liczba będzie stopniowo zmniejszana – aż do 0,20 W/(m2K) w 2021 roku. Przy czym warto zauważyć, że wymogi te dotyczą wszystkich nowo budowanych domów, w tym sensie więc wszystkie nowe domy muszą być coraz bardziej energooszczędne.

Materiały budowlane powinny również cechować się bezwładnością termiczną. Przegrody wykonane z takich materiałów akumulują ciepło i przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę, aby ściana w pomieszczeniu naprzeciwko okien wychodzących na południe była wykonana z materiałów dobrze akumulujących ciepło.

Energooszczędny dom trzeba sensownie usytuować względem stron świata. Chodzi o to, aby został zorientowany w sposób, który umożliwi maksymalne skorzystanie z darmowego ogrzewania słonecznego. W związku z tym największe przeszklenia powinny zostać usytuowane od strony południowej, ściana północna to natomiast dobre miejsce na małe okna.

Dla kosztów eksploatacji domu istotny jest także sposób jego wentylacji. Duże straty ciepła mogą pojawiać się podczas wentylowania wnętrz – wywiewania ogrzanego powietrza. Ten problem można rozwiązać dzięki zastosowaniu wentylacji z odzyskiem ciepła. Instalacja z rekuperatorem pozwala ponownie wykorzystać ciepło ze zużytego powietrza.


Więcej artykułów napisanych przy współpracy z Tooba.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *