Fakty dotyczące witaminy C

Dodano: 25.05.2017

Kwas askorbinowy jest substancją o wyjątkowo szerokim zastosowaniu we współczesnym świecie. Korzysta z niego medycyna i kosmetyka, a także przemysł spożywczy. Jest to efektywny przeciwutleniacz spowalniający procesy starzenia się, zwłaszcza skóry, jest w stanie poprawiać działanie układu krążenia i podnosić naszą odporność, także na nowotwory.

Niedobory

Organizm ludzki nie jest w stanie wytwarzać samodzielnie witaminy C, przez co jest narażony na jej niedobory. Taka sytuacja osłabia naczynia włosowate i może pośrednio prowadzić do rozwinięcia się anemii, gdyż brak witaminy C ogranicza absorpcję żelaza. Skrajne przypadku mogą prowadzić do rozwinięcia się szkorbutu, a przewlekłe niedobory są czynnikiem ryzyka astmy oraz zmian w kościach i chrząstkach.

Powinniśmy być zaniepokojeni, kiedy przez dłuższy czas odczuwamy zmęczenie i mamy ograniczony apetyt. Jeśli łatwo na naszym ciele pojawiają się siniaki i odczuwamy, że nasze dziąsła są rozpulchnione, brak witaminy C może być bardzo poważny. Istotnym elementem alarmowym są także powoli gojąc się rany, jak również przewlekłe bóle mięśni i stawów.

Istotnym czynnikiem są tutaj okresowe wzrosty zapotrzebowania na witaminę C, które pojawiają się w przypadku chorób, nawet najprostszych, jak również po wysiłku fizycznym. Zdecydowanie większe zapotrzebowanie mają też osoby przewlekle chore, cierpiące na nadciśnienie lub cukrzycę, palące papierosy, żyjące w stresie i kobiety w ciąży oraz karmiące.

Przedawkowanie

Witaminę C można przedawkować, ale jest o to bardzo trudno, a w dodatku nie jest to sytuacja groźna. Witamina C rozpuszcza się w wodzie i jest bardzo łatwo usuwana z organizmu, przez co tylko bardzo duże dawki czystego kwasu askorbinowego mogą powodować problemy i będą to typowe problemy żołądkowe, nie ogólno układowe. Przewlekły nadmiar, zwłaszcza połączony z niewystarczającym nawodnieniem organizmu, może prowadzić do kamicy nerkowej poprzez zakwaszenie moczu.

Zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na witaminę C to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów we współczesnej medycynie. Jak absolutne minimum często określa się poziom 50mg u dzieci, 75mg u kobiet oraz 90mg u mężczyzn na dobę. Wielu badaczy poziom minimum szacuje jednak na 200-300 miligramów, a są zalecenia mówiące nawet o kilku gramach.

Działanie witaminy C w układzie krwionośnym

Jedną z najważniejszych funkcji witaminy C w organizmie człowieka jest wzmacnianie naczyń krwionośnych, przede wszystkim najmniejszych naczyń włosowatych. To ich uszkodzenia są odpowiedzialne za powstawanie większości sińców i drobnych krwotoków, na przykład z dziąseł czy z nosa. Odpowiedni poziom witaminy C jest w stanie ograniczyć te zjawiska, jak również zmniejszyć przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, co stanowi barierę dla bakterii i wirusów.

W naczyniach krwionośnych znajduje się także cholesterol. Jego zła postać prowadzi do rozwinięcia się miażdżycy. Kwas askorbinowy reguluje równowagę pomiędzy złą i dobrą postacią cholesterolu zmniejszając ryzyko rozwinięcia się miażdżycy.

Kwas askorbinowy wykorzystuje się ponadto w leczeniu nadciśnienia tętniczego, gdyż jego odpowiednia podaż jest w stanie regulować poziom ciśnienia bezpośrednio i pośrednio poprzez lepszą gospodarkę żelazem, co wpływa na redukcję anemii.

Badania naukowe dowodzą także, że odpowiedni poziom witaminy C może być czynnikiem zmniejszającym ryzyko pojawienia się udaru mózgu nawet o 42% w porównaniu z populacją osób cierpiących na niedobory. Obserwacje prowadzące do tego wniosku przeprowadzono na grupie ponad 20.000 osób w czasie 10 lat.

Więcej informacji na: witac.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *