Firma pożyczkowa to niekoniecznie parabank!

Dodano: 13.09.2016

Powszechną praktyką jest postrzeganie wszystkich firm pożyczkowych, oferujących klientom szybkie pożyczki online lub stacjonarnie, jako parabanki. Wynika to z tego, że w mediach zazwyczaj te dwa pojęcia są używane zamiennie, jako synonimy. Nie ma więc co się dziwić, że w świadomości ludzi pojęcia te oznaczają jedno i to samo. Jednak między działalnością firmy pożyczkowej a parabanku są znaczące różnice. Poznajmy więc jakie!

55_firma-pozyczkowa-to-niekoniecznie-parabank

Parabank

Zgodnie z definicją Komisji Stabilności Finansowej, parabank to instytucja, w której klient znajdzie produkty finansowe niemal identyczne jak te oferowane w tradycyjnym banku. Oznacza to, że parabank może nie tylko udzielać pożyczek, lecz także gromadzić od klientów depozyty. Te właśnie środki stanowią główny kapitał parabanku. Osoby, które lokują swoje pieniądze w parabanku, muszą liczyć się z ogromnym ryzykiem, ponieważ parabank nie gwarantuje zwrotu całości lub nawet części kosztów w razie problemów finansowych instytucji. Klient może więc stracić swoje pieniądze, co pokazał m.in. przykład afery z Amber Gold. Nic więc dziwnego, że parabanki cieszą się raczej złą reputacją na rynku.

Firma pożyczkowa

Firmy pożyczkowe w przeciwieństwie do parabanków udzielają szybkich pożyczek, na przykład takich jak pożyczka online w ratka.pl, z kapitału własnego, pochodzącego od właścicieli firmy, inwestorów lub pożyczek bankowych udzielonych instytucji pozabankowej. Więcej o źródłach finansowania firm pożyczkowych znajdziesz w artykule: http://www.parkiet.com/artykul/1484984-Zrodla-finansowania-dzialalnosci-firm-pozyczkowych.html. Zakładowy kapitał instytucji pozabankowej w świetle nowych regulacji powinien wynosić nie mniej niż 200 tys. zł. Oznacza to, że jedynie firmy o stabilnym podłożu finansowym mogą udzielać szybkich pożyczek. Jednak, gdyby się zdarzył problem charakteru budżetowego, na stratę środków zostaną narażeni wyłącznie właściciele oraz inwestorzy firmy, a nie jej klienci. Ze względu na wysokie ryzyko, jakim są obarczone środki właścicieli oraz inwestorów chwilówki, mimo prostych zasad kosztują więcej. Wyższe oprocentowanie czy prowizja powinny  zrekompensować ponoszone przez instytucje pozabankowe ryzyko.

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej fakty, należy zdecydowanie rozróżnić pojęcia „firma pozabankowa” czy  „firma pożyczkowa” od parabanku. Budujmy świadomość, aby nie stawiać w jednym rzędzie odpowiedzialnych finansowo instytucji razem z firmą, która wystawia pieniądze swoich klientów na ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *