Firmowe auto korzyścią dla Twojej firmy

Dodano: 16.12.2014

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga bycia mobilnym i otwartym na klienta. Zakup samochodu firmowego w wielu przypadkach jest konieczny. Oprócz marki, koloru karoserii czy parametrów silnika, istotne jest również finansowanie pojazdów.

141873504646750300

Kupując samochód na działalność pojawiają się możliwości finansowania zakupu nie dostępne dla osób prywatnych. Służbowy samochód to dla wielu osób podstawowe narzędzie pracy, niezbędne przede wszystkim w przypadku przedstawicieli handlowych lub firm transportowych. Jedną z kluczowych decyzji biznesowych jaką trzeba podjąć, jest nabycie samochodu. Kupno auta może być sfinalizowane gotówkowo, jednak o wiele częściej wybieraną formą jest sprzedaż ratalna. Okres kredytowania i wysokość rat zazwyczaj jest na tyle elastyczna i dostosowana do możliwości, iż nie stanowi obciążającego wydatku w budżecie.

Jeśli samochód na działalność ma mieć przeznaczenie tymczasowe wartym rozważenia rozwiązaniem jest najem lub leasing. Warunki najmu również samochodów używanych mogą podlegać negocjacjom. Raty leasingowe są niższe niż raty kredytu i nie wymagają wkładu własnego od przedsiębiorcy, przy zachowaniem minimum wymogów i formalności. Kalkulując cenę warto pamiętać również o kosztach eksploatacji auta i ewentualnych naprawach serwisowych. Firmowe auto musi być sprawne i dostępne cały czas. Awaria samochodu mogłaby przynieść spore straty, wybierając innowacyjną i bezawaryjną markę, z pewnością można tego uniknąć. Używanie samochodu do celów prowadzenia działalności oprócz oczywistej możliwości swobodnego przemieszczania się, może przynieść również szereg korzyści w sferze opodatkowania. Możliwość odliczenia vat-u także w przypadku leasingu jest dużą zaletą.

Zarówno raty jak i koszty eksploatacyjne paliwa zaliczyć można do bieżących kosztów uzyskania przychodu i zoptymalizować dodatkowo podatek dochodowy. Najem lub kupno większej ilości pojazdów jednej marki zaprocentować może korzystniejszą ofertą wieloletnich programów finansowania i możliwości nabycia nowych modeli na atrakcyjnych warunkach.

Przed nabyciem auta z pewnością warto przeanalizować wszystkie dostępne możliwości i wybrać opcje najbardziej optymalną dla swojej firmy. Firmowy samochód nie musi być problematycznym wydatkiem, ale przede wszystkim wizytówką firmy i szansą na realne zwiększenie zysków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *