Kiedy założyć KPiR?

Dodano: 02.04.2013

Księga przychodów i rozchodów to jeden ze sposobów rozliczania się przedsiębiorstw. Założyć ją należy w dniu, kiedy rozpoczyna się funkcjonowanie firmy. I nie ma znaczenia, że pierwsze przychody lub rozchody będą dopiero po miesiącu od startu działalności gospodarczej.

Aby urząd skarbowy traktował przedsiębiorstwo z należytą powagą księga powinna być prowadzona sumiennie, zgodnie z prawdą i w sposób możliwy do weryfikacji. Każde zatajenie może być wykryte i surowo potraktowane.

Oprócz osób, które otwierają dopiero firmę są też tacy, którzy od dłuższego czasu funkcjonują na rynku. Mogą na przykład korzystać z podatku ryczałtowego, ale nie są zadowoleni z tej formy rozliczenia. Oczywiście mogą dokonać zmiany, ale najpierw muszą złożyć odpowiedni do tego celu wniosek do Skarbówki. Aby pismo zostało uznane zrobić to należy na miesiąc przed planowanymi zmianami lub na miesiąc przed upływem roku podatkowego.

W przypadku spółek wniosek o zmianę formy rozliczenia składają wszyscy wspólnicy w formie jednego dokumentu do odpowiedniej instytucji. A dodatkowo każdy z osobna do instytucji zgodnej z adresem zamieszkania.

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *