Kto powinien się cieszyć z wprowadzenia ustawy umorzeniowej?

Dodano: 13.09.2013

W związku z kryzysem gospodarczym wielu przedsiębiorców utraciło płynność finansową i nie płaciło składek dla ZUS. Ze względu na masowość zjawiska rząd postanowił zając się problemem i starać się o odroczenie części zadłużeń.

Gdy przepisy wejdą w życie, wtedy ze specjalnej ulgi skorzystają właściciele przedsiębiorstw, którzy mieli kłopoty z płatnościami w latach 1999-2009, czyli przez 10 lat. To długi czas i nieopłacone kwoty stanowią ogromne obciążenie dla przedsiębiorców.

Ustawa umorzeniowa została zasugerowana przez działaczy PO, którzy zaciekawili się losem zadłużonych biznesmenów. Według ustaleń przepustką do abolicji powinien być wniosek złożony maksymalnie do 12 miesięcy od wdrożenia zmian.

O redukcję powinni starać się przedsiębiorcy, którzy wykonują wolny zawód lub prowadzą pozarolniczą działalność. Identyczna zasada obowiązuje wspólników oraz artystów i twórców.

Niestety do dziś projekt rodzi wiele wątpliwości i systematycznie jest analizowany przez polityków i ekspertów od legislacji. Teoretycznie pomysł jest bardzo ciekawy, ale nieustannie pojawiają się nowe pytania dotyczące zasadności umarzania składek dla ZUS.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *