Mezoterapia igłowa w leczeniu łysienia

Dodano: 25.08.2017

Utrata włosów wiąże się z wieloma negatywnymi emocjami. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni chcą długo cieszyć się bujną, gęstą czupryną. Dlatego właśnie gdy wypadanie włosów przekracza normę, warto udać się do dermatologa i sięgnąć po zabieg mezoterapii igłowej. Dzięki użytym w nim formułom i substancjom można liczyć na uratowanie pozostałych włosów, a nawet odrastanie tych, które już wypadły – pod warunkiem, że mieszki włosowe nie zaniknęły.

[Dlaczego włosy wypadają i gdzie jest granica normy?]

Każdy człowiek traci dziennie około 40-70 włosów. To całkowicie normalne, a liczby te wahają się w zależności od stanu zdrowia czy aktualnego stresu życiowego. Nie należy się martwić, dopóki na miejsca włosów utraconych wyrastają nowe, nie tworzą się prześwity i łyse miejsca na głowie. W przeciwnym razie należy mówić o łysieniu i podjąć jak najszybsze kroki w celu uratowania swoich włosów. Co może spowodować łysienie? To całe mnóstwo czynników, do genetycznych aż po środowiskowe i mechaniczne. Istnieją dwa podstawowe typy łysienia:

– Pierwotne, między innymi androgenowe (czyli spowodowane wysokim, utrzymującym się przez dłuższy czas poziomem testosteronu, dotyka głównie mężczyzn po 25 roku życia i kobiet z problemami hormonalnymi) oraz typu plackowatego, gdzie włosy wypadają tylko z niektórych miejsc na głowie.

– Wtórne, najczęściej spowodowane chorobami (na przykład łojotokowym zapaleniem skóry) oraz niedoborami składników odżywczych, czasem również przewlekłym, silnym stresem).

Odpowiednio szybka reakcja i udanie się do lekarza może nie tylko uratować i wzmocnić pozostałe włosy, ale także spowodować odrastanie utraconych. Warto więc szybko zapisać się do dermatologa, już po zauważeniu pierwszych objawów łysienia. Do często stosowanych, skutecznych zabiegów należą mezoterapie – bezigłowa i igłowa.

[Mezoterapia igłowa – na czym polega i co daje?]

Mezoterapię bezigłową wykonuje się w gabinecie kosmetycznym. Poleca ona na wykorzystaniu fal ultradźwięków, by wprowadzić pod skórę składniki odżywcze. Z kolei mezoterapia igłowa to zabieg medycyny estetycznej, wykonywany przez lekarzy dermatologów. Wykonuje się go w seriach po kilka zabiegów, przy czym to lekarz decyduje o ich liczbie oraz o rodzaju zastosowanej substancji. Mezoterapia igłowa polega na nakłuwaniu skóry głowy, by następnie wprowadzić do jej głębokich warstw niezbędne składniki odżywcze i stymulujące odnowę włosów.

Stosowane w mezoterapii preparaty to zwykle kompozycje ponad 50 substancji. Wśród nich można wyróżnić witaminy (szczególnie z grupy B), mikroelementy i makroelementy (na przykład cynk), koenzymy, stymulatory wzrostu włosów, aminokwasy i kwasy nukleinowe. Wszystko to sprawia, że skóra jest zregenerowana i pobudzona do działania.

[Kto może udać się na zabieg?]

O tym decyduje lekarz dermatolog. Po konsultacji stwierdza, jaka forma leczenia będzie najodpowiedniejsza dla danego pacjenta. Mezoterapia igłowa nie jest zabiegiem kosmetycznym, a medycznym – należy do domeny medycyny estetycznej, a wykonuje ją dermatolog. Istnieje kilka przeciwwskazań dla skorzystania z tej formy leczenia, między innymi ciąża, karmienie piersią, niektóre stany zapalne w okolicy głowy. Z mezoterapii nie mogą też korzystać cukrzycy.

Zabieg przynosi duże efekty, szczególnie wtedy, gdy wykona się go stosunkowo szybko, zanim jeszcze mieszki włosowe obumrą. Wtedy można liczyć nawet na odrastanie utraconych włosów. Dotyczy to szczególnie osób dotkniętych łysieniem androgenowym oraz plackowatym. Efekt zależy również w sporym stopniu od stanu organizmu, zdrowia, stylu życia. Najczęściej jednak jest co najmniej zadowalający.

Odwiedź także: juras.waw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *