Na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu pożyczki online?

Dodano: 21.07.2015

Coraz więcej firm pożyczkowych oferuje swoim klientom wygodne pożyczki bez wychodzenia z domu. Można ją uzyskać załatwiając formalności przez internet. Wszystko jest dla ludzi, dlatego warto korzystać z takich udogodnień, jednak decydując się na pożyczkę online trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Wspólnie z FerratumBank przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą ustrzec się przed nieuczciwym wierzycielem.

Patrz, co podpisujesz

Najważniejszą zasadą, która powinna przyświecać każdemu pożyczkobiorcy jest dokładnie czytanie wszystkich dokumentów. Nie warto podpisywać niczego w ciemno, bo konsekwencje bywają dotkliwe. Wysokie odsetki i ukryte koszty mogą pogrążyć nieuważnego klienta. Raz jeszcze przypominamy:  należy dokładnie przeczytać całą umowę. Bardzo istotne są te fragmenty napisane mniejszą czcionką, bo to tam najczęściej firmy pożyczkowe ukrywają niewygodne dla siebie i pożyczkobiorcy zapisy. Koniecznie dowiedz się, co oznaczają gwiazdki przy poszczególnych punktach umowy. Jeśli nie są wyjaśnione, dopytaj konsultanta lub zadzwoń na infolinię pożyczkodawcy. Dopóki nie zrozumiesz wszystkich zapisów umowy dokładnie, nie podpisuj jej.

Dodatkowe koszty

Zanim podpiszesz umowę, doczytaj dokładnie jakie koszty z tytułu zaciągniętej pożyczki będziesz musiał ponieść. Często firmy wymagają bezzwrotnej opłaty przedwstępnej, jej wysokość jest zwykle uzależniona od kwoty pożyczki. Aby zweryfikować poprawność twojego konta bankowego, wierzyciel może poprosić o uiszczenie opłaty weryfikacyjnej, zazwyczaj jest to 1 grosz lub złotówka. Dowiedz się czy odpłatne będzie rozpatrzenie wniosku, wydanie decyzji o udzieleniu pożyczki, dojazd ubezpieczyciela do twojego domu czy ubezpieczenie pożyczki. Dokładnie policz łączną wartość tych kosztów, ponieważ mogą one przewyższać wysokość pożyczki.

Oprocentowanie pożyczki

To koszty, które powinny być dla ciebie najważniejsze. Powinieneś liczyć się z tym, że oprocentowanie pożyczki online będzie wyższe niż oprocentowanie tradycyjnego zobowiązania wziętego w banku. Każdy dzień zwłoki wiąże się z dodatkowymi kosztami. Możesz obliczyć sobie całkowity koszt zobowiązania, biorąc pod uwagę Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania na którą składa się oprocentowanie nominalne i i wszystkie inne opłaty. Możesz też skorzystać z wygodnego kalkulatora, który niektórzy pożyczkodawcy oferują na swoich stronach internetowych.

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości, lub nie rozumiesz niektórych zapisów umowy, możesz poprosić o wyjaśnienia kogoś z firmy pożyczkowej, u której zaciągasz pożyczkę. Jeśli masz możliwość przeanalizowania umowy z prawnikiem lub zaufaną osobą, która zna się na finansach, możesz dostać wzór umowy, którą podpiszesz biorąc pożyczkę i dokładnie sprawdzić wszystkie zawarte tam zapisy. Pożyczkę bierzesz po to, żeby polepszyć stan swoich domowych finansów a nie żeby je pogrążyć, dlatego dokładnie czytaj całą umowę i nie podpisuj niczego zanim nie zrozumiesz wszystkich zawartych w niej zapisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *