Najpopularniejsze rodzaje lokat występujące na polskim rynku

Dodano: 10.08.2015

2015nNa pewno nie raz słyszeliście o tym, jak niezawodnym, bezpiecznym i pewnym sposobem pomnażania oszczędności jest założenie lokaty bankowej. Jest to jedna z najczęściej wybieranych możliwości inwestowania. Wielu z was być może taką lokatę posiada. Jednak czy zdawaliście sobie sprawę z tego jak różnorodne oferty możemy znaleźć na rynku? Od podziału ze względu na oprocentowanie przez podział ze względu na okres trwania i wiele innych. Dziś chcielibyśmy scharakteryzować dla was kilka rodzajów lokat bankowych.

Lokaty terminowe ze stałym oprocentowaniem

Jest to najpopularniejszy rodzaj lokaty. Zakłada się ją na określony okres, od kilku miesięcy do kilku lat, ze znanym wcześniej, stałym oprocentowaniem. Dzięki temu z góry możemy obliczyć ile wyniesie nasz zysk, który jest gwarantowany. Takie lokaty są najczęstszym wyborem klientów banków.

Lokaty terminowe ze zmiennym oprocentowaniem

Różnica między wyżej wymienionym rodzajem lokaty polega jedynie na rodzaju oprocentowania. Jego wysokość zależy od aktualnych stawek WIBOR. Ten wybór jest mniej bezpieczny, ponieważ nie możemy przewidzieć, jak będzie zmieniać się oprocentowanie i ile zarobimy na lokacie. Warto założyć ją, jeśli spodziewamy się wzrostu stawek, choć ich poziom nigdy nie jest do końca przewidywalny.

Lokaty progresywne

Stopa procentowa tej lokaty wzrasta wraz z długością utrzymywania depozytu. Jednak jej oprocentowanie efektywne jest zazwyczaj niższe niż na tradycyjnej lokacie. Co więcej, odsetki lokaty progresywnej kapitalizowane są przeważnie na koniec okresu trwania lokaty, dlatego też pozytywny efekt częstszej kapitalizacji odsetek tutaj nie zachodzi. Ma ona jednak swoje plusy – między innymi możesz wypłacić z niej pieniądze przed końcem umowy bez utraty wypracowanych odsetek.

Lokaty strukturyzowane

Lokata ta jest złożona z co najmniej dwóch instrumentów finansowych. Większa część kapitału lokowana jest w bezpieczne, pewne instrumenty, takie jak np. obligacje skarbowe. Pozostała część jest inwestowana w produkty o wyższym przewidywanym zysku, ale też większym ryzyku, nie ma gwarancji, że nie przyniosą one strat. Należy zastanowić się, nim zdecyduje się na taki rodzaj lokaty, bo może się okazać, że większe zyski przyniesie nam tradycyjna lokata terminowa. Na tego typu lokatach nie zawsze zyskujemy, a ryzyko straty wciąż istnieje. Istnieje jednak również możliwość dużego zysku.

Lokaty internetowe

Od tradycyjnych lokat terminowych odróżnia je jedynie składanie wniosków i załatwianie formalności online. Różnica wydaje się być niewielka, jednak tylko pozornie. Pod względem bezpieczeństwa lokata internetowa jest chroniona tak samo jak lokata zakładana w oddziale. Natomiast jej oprocentowanie jest zazwyczaj nieco wyższe od tradycyjnej lokaty. Również jej założenie jest niezwykle szybkie. Wszystkie te czynniki zdecydowanie zachęcają do założenia takiej lokaty.

Lokaty overnight (jednodniowe)

Są one dość młodym produktem finansowym na naszym rynku. Zostały one wymyślone, by obejść podatek Belki, ponieważ kwota od 0 gr do 2,49 gr nie jest opodatkowywana. Zazwyczaj kwoty możliwe do wpłacenia na taką lokatę są ograniczone właśnie po to, by nie przekraczać tej granic, jednak niektóre banki umożliwiają otworzenie kilku lokat jednodniowych. Mimo swojej nazwy, lokata ta nie kończy się po jednym dniu, lecz po np. 3 miesiącach. Najczęściej lokaty te są odnawiane automatycznie przez bank, jednak w niektórych bankach musimy rejestrować się codziennie, by taką lokatę odnowić.

Jak widać, możliwości mamy niemal nieskończenie wiele. Tylko od nas zależy, która lokata odpowiada nam najbardziej i którą wybierzemy. Najważniejsze by się nie zniechęcać i pamiętać, że lokata zawsze jest bezpiecznym wyborem, a zysk jest gwarantowany. Nie ważne, na którą się zdecydujesz – ważne, byś wybrał którąś z nich. W temacie lokat nie ma złych wyborów, są tylko lepsze i gorsze.

Sprawdź promocyjne lokaty bankowe na oszczednoscionline.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *