O co może zapytać rekruter?

Dodano: 26.10.2014

Proces rekrutacji odbywa się po to, aby wyłonić najlepszych kandydatów. Dzięki zadaniom i testom łatwo sprawdzić przygotowanie teoretyczne oraz zdolności praktyczne, charakter oraz predyspozycje do wykonywania zawodu. Jeśli chętnych na jedno stanowisko jest wielu warto przeprowadzić wieloetapową rywalizację i wskazać rzetelnego i odpowiedzialnego pracownika, który sprawdzi się podczas wykonywania codziennych obowiązków. Oczywiście wszystkimi procedurami zajmują się profesjonalni rekruterzy, którzy szybko rozpoznają specjalistów z powołaniem od niedouczonych studentów. Najwięcej informacji zdobywają podczas rozmowy kwalifikacyjnej, na której zdobywają potrzebne informacje. Jakie pytania padają najczęściej? Jak się do nich przygotować i zrobić dobre wrażenie?

Business presentation

Wśród wielu zadań rekrutera jedno jest najważniejsze: wybór najlepszego kandydata, który poradzi sobie w pracy, będzie wytrzymały na stres, pracowity, odpowiedzialny i chętny do podejmowania nowych wyzwań. Dodatkowo powinien posiadać cechy lub kwalifikacje niezbędne do zajęcia konkretnego etatu, np. wiedzę z określonego zakresu, sprawność fizyczną, pewność siebie, komunikatywność czy optymizm. Bez wątpienia musi odpowiadać zaleceniom pracodawcy i szybko zaaklimatyzować się w firmie.

Do podjęcia właściwej decyzji potrzebne są pytania, które pozwolą rozwiać ewentualne wątpliwości oraz potwierdzić posiadane umiejętności. Najczęściej chodzi o informacje dotyczące edukacji (wybór kierunku, wspomnienia ze studiów, refleksje absolwenta), dodatkowych kwalifikacji (przebyte szkolenia i kursy, certyfikaty, dyplomy), doświadczenia (pierwsze praktyki zawodowe, dotychczasowi pracodawcy, plusy i minusy przełożonych, powody poszukiwania zatrudnienia), cech charakteru (własne wady i zalety, stosunek do życia zawodowego i osobistego) oraz pozostałe (pasje, zainteresowania, sposób spędzania wolnego czasu, ulubione sporty).

Oprócz podstawowych zagadnień dotyczących życiorysu pojawiają się również inne, które często zaskakują kandydatów. W pytaniach podchwytliwych chodzi o zbadanie inteligencji, logicznego myślenia, umiejętności analitycznych, refleksu oraz poczucia humoru, np. ile potrzebujesz piłek tenisowych, aby wypełnić swój samochód. Odpowiedzi padają różne i tak naprawdę trudno przewidzieć oczekiwania rekrutera, ponieważ jeden ceni oryginalność, drugi znajomość zasad fizyki, a jeszcze inny szybkie reakcje. W takim przypadku najważniejsza jest spontaniczność i pokazanie prawdziwego oblicza.

Na zakończenie warto pamiętać, że uczestnik rozmowy kwalifikacyjnej nie musi odpowiadać na wszystkie zadane pytania. Chodzi przede wszystkim o te dotyczące życia osobistego (stan cywilny, liczba dzieci, ewentualna ciąża oraz choroby), wyznania, orientacji seksualnej, pochodzenia czy stanu majątkowego (marka posiadanego samochodu). Jeśli kandydat odmówi udzielania informacji nie powinien mieć wyrzutów sumienia. W niektórych przedsiębiorstwach ceni się pracowników oddzielających życie prywatne od zawodowego i umiejętnie dzielących czas pomiędzy pracę i dom.

Podsumowując, pracodawca lub rekruter może zapytać tak naprawdę o wszystko. To od aplikującego zależy, które informacje ujawni, a które zachowa dla siebie. Z całą stanowczością należy podkreślić, że niedopuszczalne jest zatajanie lub oszukiwanie w kluczowych sprawach. Jeśli natomiast pytanie nie ma żadnego związku z procesem rekrutacji warto zrezygnować z udzielania szczegółowych wyjaśnień.


Artykuł przygotowany przez specjalistów z http://recrute.pl/

stopka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *