Od kredytu po kartę kredytową – co wybrać?

Dodano: 17.09.2015

FCo zrobić, gdy czeka nas kolejny, duży wydatek? Jeśli akurat nie dysponujemy większą gotówką, jedynym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kredytu. Warto więc wiedzieć, czy bardziej opłaca się odwiedzić bank, czy obciążyć swoją kartę kredytową.

By otrzymać kredyt gotówkowy, wystarczy odwiedzić placówkę banku, złożyć wniosek i spełnić określone warunki. Jeśli będzie to bank, w którym mamy konto, możemy spodziewać się nieco lepszych warunków, jednak wszędzie liczyć musimy się z kosztami. Najważniejsze to oprocentowanie, ubezpieczenie i prowizja. Oprocentowanie nie powinno być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej, jednak jeśli jest zbyt niskie oznacza to, że możemy spodziewać się większych kosztów związanych z obsługą kredytu. Coraz częściej możemy spotkać się więc z opłatami przygotowawczymi, które pojawiać się zaczęły wraz z najniższymi stopami procentowymi w historii. Kosztowne są także ubezpieczenia.

Gotówka potrzebna na dziś

W banku możemy pożyczyć różne kwoty – od 1 000 zł do nawet 200 000 zł – oczywiście im większa kwota udzielonego kredytu, tym większe wymagania i zdolność kredytowa kredytobiorcy. W niektórych bankach wstępną decyzję o przyznaniu kredytu można uzyskać dzwoniąc na infolinię, do banku trzeba jednak dostarczyć dowód osobisty i dokumenty potwierdzające źródło dochodu. W przypadku osób pracujących zaświadczenie lub oświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. W przypadku emerytów potrzebna będzie kserokopia decyzji wypłaty świadczenia i ostatni odcinek przelewu. Więcej dokumentów muszą dostarczyć prowadzący własną działalność gospodarczą – zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec ZUS i US są tutaj konieczne.

Debet czy karta kredytowa?

Najtańsza forma kredytu to debet. Na ogół banki przyznają go w momencie otwarcia konta i deklaracji, że nasze wynagrodzenie będzie to konto co miesiąc zasilać. Debet określany jest limitem -im większe zarobki, tym jest on większy. Co istotne odsetki naliczone są tylko od salda jakie wykorzystujemy, a spłaty dokonywać możemy w dowolnym momencie.

Innym sposobem na zadłużanie jest karta kredytowa. Jej zaletą jest okres bezodsetkowy, który w zależności od banku trwa od 21 do 31 dni. Jeśli kartę spłacimy w tym okresie, nie będziemy musieli płacić odsetek. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to tylko płatności kartą. Oprocentowanie karty, to także czterokrotność stopy lombardowej.

Warto jednak pamiętać, by wszelkie kredyty zaciągać rozsądnie. Procedura otrzymania pożyczki nie jest skomplikowana, bardziej uciążliwe natomiast może stać się jej spłacanie lub znalezienie.

 

Polecamy sprawdzić serwis oferty-kredytow.com, który pomoże wybrać najtańszy kredyt gotówkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *