Opłaty za prąd? Zobacz, co zrobić, żeby nie przepłacać!

Dodano: 21.03.2016

Wysokie rachunki za energię elektryczną spędzają ci sen z powiek? Zobacz, co zrobić, aby zużywać mniej prądu. Czasem wystarczy zmiana nawyków, możesz jednak także zastanowić się nad zmianą taryfy lub dostawcy energii.

14_Opłaty za prąd

Zmień nawyki… i żarówki!

Oszczędzanie energii elektrycznej ma duże znaczenie nie tylko dla naszego portfela, ale także dla ekologii. Warto więc nieco zmienić przyzwyczajenia, zwłaszcza że są to zazwyczaj drobne, niezauważalne ustępstwa. Przede wszystkim gaśmy światło w pomieszczeniach, z których nie korzystamy. Jeśli trudno jest nam o tym pamiętać, możemy pokusić się o zainstalowanie czujników ruchu. Dzięki tego typu urządzeniom światło zapali się, gdy wejdziemy do pomieszczenia, po czym zgaśnie, gdy ruch ustanie. Czujniki sprawdzą się w korytarzu, w przedpokoju czy w toalecie, lepiej jednak zrezygnować z nich w salonie, kuchni oraz sypialni. Chcąc ograniczyć wydatki na energię elektryczną, zadbajmy także o czystość okien, kloszy i żarówek – brudne szyby pochłaniają około 30% naturalnego światła, natomiast zakurzone lampy ograniczają przepływ światła nawet o ok. 60%. Istotnym elementem domowych oszczędności jest także wyłączanie urządzeń elektronicznych, gdy nikt z nich nie korzysta. Bardzo często zdarza się, że komputer lub telewizor są włączone przez cały dzień, podczas gdy domownicy tylko od czasu do czasu zerkają na ich ekrany. Zrezygnujmy także z trybu czuwania (stand-by); zamiast tego wyłączajmy urządzenia i włączajmy je ponownie wtedy, kiedy są potrzebne. Warto również rozejrzeć się za energooszczędnymi żarówkami. Na rynku dostępne są produkty o różnorodnej barwie światła, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiednią dla siebie żarówkę. Kupując sprzęt AGD, uwzględnijmy klasę energetyczną. Przestrzegając powyższych wskazań, znacznie obniżymy rachunki za prąd.

Konkurencja na rynku energetycznym

Jeśli jednak zmiana nawyków nie wystarczy, pamiętajmy, że na rynku energetycznym istnieje wiele konkurencyjnych firm. Oprócz kilku głównych zakładów energetycznych istnieje także szereg innych podmiotów gospodarczych, z którymi również możemy podpisać umowę na sprzedaż energii, często w bardzo korzystnych cenach. Warto porównać ofertę sprzedawców i wybrać taką, która najbardziej nam się opłaci. Co więcej, mamy do wyboru taryfę jednostrefową, w której energia przez całą dobę kosztuje tyle samo, lub dwustrefową, w której korzystanie z prądu nocą oraz przed południem jest znacznie tańsze.

Edukacja energetyczna i ekologiczna

Jeśli szukasz inspiracji i pomysłów na to, jak rozsądnie gospodarować zużyciem energii, skorzystaj z programów edukacyjnych prowadzonych przez niektórych operatorów. Na przykład organizowane przez PGE akcje propagują świadome korzystanie z prądu elektrycznego i w atrakcyjny sposób przybliżają nam różne zagadnienia z zakresu powstawania energii, ekologii, a nawet domowej ekonomii. Warto taką wiedzę wpajać także najmłodszym, wraz z wymienionymi powyżej dobrymi nawykami.

Obniżenie rachunków za prąd to nic trudnego – wystarczy nieco zmienić nawyki, pamiętać o gaszeniu światła i wyłączaniu urządzeń elektronicznych, zmienić żarówki oraz sprzęt na energooszczędne. Dobrze jest też poszerzać swoją wiedzę i dbać o świadomość ekologiczną całej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *