Podatnik w Polsce może odliczyć podatek od podatku

Dodano: 27.10.2014

Polski system fiskalny w określonych przypadkach pozwala na odliczenie jednej daniny od drugiej. Kiedy zatem taki krok jest możliwy?

Najlepiej można to zobrazować na przykładzie podatku VAT od towarów objętych akcyzą, który jest obliczany od podstawy uwzględniającej drugi podatek. Podobne zasady odnoszą się do podatków dochodowych. W określonych przypadkach umożliwiają one uwzględnienie zapłaty podatków: od spadków i darowizn, od nieruchomości, od czynności cywilnoprawnych oraz VAT (w postaci kosztu uzyskania przychodów).

Art. 29a ustawy VAT reguluje, że podstawa opodatkowania obejmuje cło, a także opłaty i inne należności z tego zakresu, z wyjątkiem kwoty samego podatku od towaru i usług.

Przykładowo, sprowadzając importowany pojazd, podatnik musi najpierw zapłacić cło, a w dalszej kolejności, o podwyższonej o nie wysokości – akcyzę. Później od kwoty powiększonej o podatek akcyzowy trzeba zapłacić VAT. Tak samo odbywa się to przy sprowadzeniu samochodu z kraju UE, z tą różnicą, że nie ma konieczności odprowadzania cła. Zatem reguła jest taka, że w pierwszej kolejności należy zapłacić akcyzę, a dalej od powiększonej o nią kwoty – podatek VAT.

Następnym przykładem podwójnego opodatkowania może być sam podatek od wartości dodanej. Tym razem dotyczy to jednak podatku dochodowego. Z reguły przychód z działalności gospodarczej pomniejszany jest o obowiązkowy podatek od towarów i usług. Zasada ta jednak nie dotyczy podatku od wartości dodanej odprowadzonego za granicą, ponieważ nie jest to samo co polska danina od towarów i usług.

Polski VAT nie jest kosztem uzyskania przychodu w sytuacji, gdy podlega odliczeniu. Odmiennie jest jednak, gdy podatnik jest zwolniony z VAT lub nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego.

W niektórych przypadkach VAT należny może być kosztem uzyskania przychodów. Przykładowo w sytuacji użycia lub przekazania przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy. Chodzi o nieodpłatne ofiarowanie prezentów wartych więcej niż 10 lub 100 zł.

Kolejnym przykładem kosztu uzyskania przychodu będzie podatek od spadków i darowizn. Jeśli przykładowo osoba, która otrzymała w spadku nieruchomość będzie chciała ją sprzedać, to zgodnie z art. 22 ustawy o PIT, do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia tej nieruchomości będzie mógł włączyć sumę odprowadzonej daniny od spadków i darowizn. Dodatkowo, przy sprzedaży nieruchomości w kosztach można również uwzględnić uregulowany podatek od czynności cywilnoprawnych.

Joanna Walerowicz

mojszmal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *