Redukcja kosztów ogrzewania domu dzięki skutecznej izolacji

Dodano: 25.05.2017

W dzisiejszych czasach nikt już nawet nie rozważa budowy domu bez systemu jego ocieplenia, albowiem właściwe ocieplenie domu stało się normą budowlaną. Byłoby to rozwiązanie anachroniczne, ponieważ bez systemu ocieplenia bardzo trudno jest uzyskać komfort termiczny w pomieszczeniach. Jest to oczywiście możliwe, ponieważ wystarczy dostarczyć więcej ciepła do budynku, ale jego gigantyczne straty sprawią, że będzie to rozwiązanie bardzo drogie i szalenie szkodliwe dla środowiska naturalnego. Ocieplenie zmniejsza ilość energii potrzebną do zapewnienia komfortu termicznego do tego poziomu, że chociaż przy mrozach zazwyczaj trzeba dom ogrzewać, to przy temperaturze dodatniej grzejniki mogą być wyłączone. W ten sposób w skali niebagatelnej spada zużycie drogich paliw kopalnych używanych zazwyczaj do ogrzewania domu, spadają koszty ogrzewania i emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Żeby system ocieplenia spełniał pokładane w nim nadzieje musi zostać odpowiednio zaprojektowany i wykonany, a także musi po prostu zostać zbudowany z użyciem odpowiedniego materiału. W praktyce oznacza to konieczność zatrudnienia specjalisty, co jest jednak bardzo opłacalne, ponieważ oprócz ograniczenia utraty ciepła, nasza instalacja pozwoli nam też chronić dom przed promieniowaniem UV, zmniejszy jego podatność na mechaniczne uszkodzenia oraz na ekstremalne warunki pogodowe.

Polecanym obecnie materiałem do wykonywania systemów ocieplenia budynków jest pianka poliuretanowa PUR. Takie ocieplenie tworzone jest metodą natryskową i jego właściwości sprawiają, że jest to jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza opcja dostępna na rynku.

Stosując pianki poliuretanowe uzyskuje się znakomitą efektywność cieplną budynków poprzez zmniejszenie utraty ciepła poprzez ściany. Przekłada się to w sposób bezpośredni na wyższy komfort termiczny pomieszczeń budynku oraz na zdecydowanie niższe koszty utrzymania domu. Trzeba tu podkreślać, że pianki PUR są w stanie przylgnąć praktycznie do każdej powierzchni i tylko czasami potrzebne jest jej wcześniejsze zagruntowanie. Izolacja z PUR może być stosunkowo cienka, ponieważ 1cm jej grubości odpowiada 2 cm grubości izolacji ze styropianu. W stosunku do styropianu ma też taką zaletę, że nie tworzą się przy jej użyciu mostki ciepła, przez które energia ucieka na zewnątrz budynku. Nie ma tutaj bowiem żadnych łączeń czy szczelin – pianka poliuretanowa to jednolita masa. Ta właściwość pozwala jej też na blokowanie przedostawania się wody, utrudnianie rozwoju grzybów oraz w niewielkim stopniu jest w stanie tłumić hałasy.

Sprawdź więcej na: pustak-niemcy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *