Redukcja kosztów własnych – paliwo.

Dodano: 29.10.2014

Każdy kierujący się rozsądkiem przedsiębiorca, co roku stara się wykazać jak największe koszty związane z prowadzeniem firmy aby, kolokwialnie rzecz ujmując, być w stanie odliczyć jak największą sumę od podatku.

141459379025786200

Temat ten jest bardzo szeroki, możliwości odliczania są różne w zależności od branży w jakiej działa przedsiębiorstwo. W tym artykule skupiłem się na odliczaniu podatku VAT od paliwa.

Żeby móc dobrze poruszać się w tym temacie, należy najpierw choć trochę oswoić się z terminem podatku VAT. Otóż jest to: podatek od wartości dodanej, jest on podatkiem pośrednim, pobieranym na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami.
Możliwości odliczania podatku od paliwa, określa ustawa z kwietnia 2014. Zgodnie z jej treścią, prowadzący działalność mają możliwość odliczenia 50% lub całości podatku. Ustalone są restrykcyjne przepisy określające w jakich sytuacjach można tego dokonać. Na ogół przedsiębiorcy odliczają cały podatek. Aby to uczynić, pojazd musi być zgłoszony na VAT-26 oraz należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Ponadto wymagane jest aby pojazd wykorzystywany był tylko i wyłącznie przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Praktycznie oznacza to, że tankując paliwo do każdego zarejestrowanego na firmę pojazdu, który spełnia powyższe wytyczne możemy odliczyć podatek. Na przykład, pan Kowalski posiadający zarejestrowaną na firmę Toyotę Rav4, tankując pełen bak (60 l) jest w stanie uzyskać od Urzędu Skarbowego zwrot w wysokości prawie 70 zł (zakładając silnik benzynowy i cenę paliwa 5 zł za litr).

Należy wspomnieć, że odliczanie VAT od paliwa w nieuzasadnionych lub źle udokumentowanych przypadkach, może wiązać się z dotkliwą karą finansową. Warto wystrzegać się używania pojazdów zaklasyfikowanych jako firmowe do celów prywatnych. Przypadkowa kontrola policyjna może doprowadzić do wszczęcia postępowania przez Urząd Skarbowy, który przeprowadzając inspekcję zawsze zwraca uwagę na to, od jakiego pojazdu podatek był odliczany oraz jak przedsiębiorca wykorzystuje dany samochód.

Podsumowując, aby odliczyć podatek VAT od paliwa, należy posiadać odpowiednie dokumenty, spełniać wymagane wytyczne i używać pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *