Składniki aktywne. Na co zwracać uwagę, wybierając produkty do higieny jamy ustnej?

Dodano: 13.04.2017

Mycie zębów od lat to obowiązkowy element naszej codziennej higieny i wymóg społeczny. Nikt nie wyobraża sobie wychodzenia z domu bez umytych zębów. Pasta do zębów jest jednym z podstawowych produktów higienicznych. Co dokładniej będzie się znajdowało w jej składzie? I jak wybrać tą dobrą pastę?

Środki abrazyjne – substancje ścierne określone jako środki czyszczące

Główne zadanie pasty to oczywiście najbardziej efektywne, mechaniczne usuwanie zabrudzeń oraz płytki nazębnej. W celu pozbycia się przebarwień potrzebna będzie substancja ścierna, zawierająca maleńkie ziarnistości. Właściwością takich środków będzie skuteczne usuwanie zabrudzeń na zębach i jednocześnie skuteczna ochrona szkliwa. Obecnie stosowane są takie opcje jak uwodniona krzemionka, uwodniony tlenek glinu, węglan wapnia czy fosforany dwuwapniowe.

Środki pieniące – detergenty czynne powierzchniowo

Pasta do zębów będzie się pienić, ponieważ ma specjalne substancje czyszczące określone detergentami. To słowo może się źle kojarzyć, ale tutaj po prostu będzie oznaczać działanie tych substancji. Dzięki temu możliwe będzie usuwanie zabrudzeń, ponieważ dochodzi do rozpuszczenia w wodzie i rozluźnienia cząstek brudzących. Najczęściej używany detergent to laurylosiarczan sodu. Przy stosowaniu past z tym detergentem trzeba uważać, jeśli ma się skłonność do wrzodów jamy ustnej.

Związki fluoru

Związki fluoru to najbardziej wartościowe składniki w paście do zębów. Fluor będzie pełnił istotną funkcję, odpowiada bowiem za wzmocnienie szkliwa, czyni zęby odpornymi na próchnicę. Związki fluoru wbudowują się w nasze zęby. Jeśli powierzchnia szkliwa naszych zębów jest narażona na działanie kwasów albo też flory bakteryjnej. Na powierzchni mogą się tworzyć ubytki, które właśnie uzupełniać będzie fluor, który pochodzi z pasty. Jest to tak zwana remineralizacja. Stosowanie past z fluorem sprawi, że zęby staną się mocniejsze.

Środki żelujące – emulgatory, stabilizatory, regulatory lepkości

Środki żelujące to składniki kombinowane, które sprawią, że będzie można utrzymyać w paście odpowiednią zawartość wody i wszystkie składniki jednocześnie się łączą. Jeśli pasta nie miałaby tych składników była by jak farba i można byłoby powiedzieć, że jest całkowicie sucha.

Środki smakowe oraz zapachowe

Pasta do zębów, jeśli nie będzie miała środków aromatyzujących będzie smakowała okropnie. Dlatego we wszystkich dostępnych pastach pojawiają się różnorakie aromaty naturalne i sztuczne. Niestety to właśnie te dodatki mogą powodować alergiczne reakcje na pastę. Przyjemny smak sprawia jednak, że chętniej szczotkujemy zęby.

WYBÓR ODPOWIEDNIEJ PASTY

Jeśli chcemy wybrać dobrą pastę będzie trzeba zwracać uwagę na to, żę produkty jakie są obecnie dostępne mogą mieć różny cel. W takim przypadku będą miały one różne składniki, gdy chodzi o substancje czynne, które pozwalają utrzymywać zęby w dobrym stanie.

Pasty wybielające

To pasty, których zadaniem będzie wybielanie zębów, najczęściej nie ma w składzie żadnych dodatkowych składników wybielających poza standardowymi środkami abrazyjnymi, które będą skutecznie czyścić zęby. Niektórych nawet nie można stosować codziennie.

Pasty chroniące przed płytką nazębną i kamieniem

Pasty, które mają nas uchronić przed tworzeniem się płytki i kamienia nazębnego. Stosuje się w takich pastach cytrynian cynku, chlorek cynku i pirofosforan potasu. Dodatkowo pasty mogą mieć również taki składnik jak triklosan, który będzie eliminował bakterie na powierzchni zębów.

Pasty na nadwrażliwe zęby

Nadwrażliwość zębów może mieć kilka przyczyn, pojawiają się odsłonięte kanaliki zębinowe, słaba warstwa szkliwa albo odsłonięte okolice przyszyjkowe zębów. Wtedy skuteczne pasty mogą być w momencie, gdy mamy w składzie specjalny składnik odpowiadający za przekazywanie impulsów bólowych między innymi azotan potasu czy chlorek strontu. Pasty nie redukują bólu od razu i stosować je trzeba przez kilka tygodni, jeśli chcemy uzyskać efekt.

Płyn do płukania jamy ustnej.

Na rynku kupimy płyny do płukania jamy ustnej. Ich założeniem będzie eliminowanie bakterii z jamy ustnej a więc działanie antyseptyczne. Dodatkowo pływny posiadają również inne funkcje podobne jak pasta do zębów, które chroni przed tworzeniem się płytki i kamienia.

Dowiedz się więcej na: graybox.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *