Trener personalny zawód dla ambitnych

Dodano: 19.05.2017

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszy się trener osobisty, czyli instruktor, który pracuje wyłącznie z daną osobą – dobiera jej odpowiednią dietę i plan treningowy, dostosowując konkretne zadania do indywidualnych możliwości i potrzeb podopiecznego. Nietrudno więc zauważyć, że trener personalny powinien dokładnie znać osobę, która ma się opiekować. Warto dodać, że działania obejmują zarówno stronę fizyczną, jak i emocjonalno-osobowościową.

 

Inaczej rzecz ujmując, trener personalny wpiera, pomaga, wskazuje kierunki działania, wytycza cele i motywuje w dążeniu do ich osiągania. Jego zadaniem jest przede wszystkim wypracowanie wraz z podopiecznym jak najlepszej kondycji fizycznej i psychicznej, a także jej utrzymanie. Praca trenera osobistego z całą pewnością jest rozwojowa, jednak do łatwych nie należy. Każdy człowiek jest inny, wymaga innego podejścia i metod pracy, nierzadko konieczna jest stała współpraca z lekarzem, zwłaszcza w sytuacji, gdy podopiecznym jest rekonwalescent lub osoba posiadająca określone wskazania medyczne.

Wiele osób wychodzi z założenia, że treningi face to face adresowane są wyłącznie dlaVIP-ów, celebrytów i gwiazd, jednakże rzeczywistość weryfikuje to stwierdzenie – z oferty może skorzystać każdy, kto czuje takową potrzebę, jest świadomy własnych potrzeb lub zamierza szybko i skutecznie zrealizować określony plan, aczkolwiek nie czuje się dość pewnie, by wykonać go samodzielnie – główną przyczyną w tej sytuacji jest brak silnej woli i samodyscypliny. Wśród osób, które korzystają z tego typu rozwiązań bardzo często są osoby robiące karierę, a tym samym posiadające niewiele czasu dla siebie i jednocześnie wysokie wymagania względem własnego wizerunku. W grupie tej są także kobiety, które na co dzień zajmują się prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci, nie mniej jednak czują potrzebę, by zrobić coś dla siebie, wrócić do dawnej kondycji, a przy tym mają ograniczone możliwości czasowe. Nie brak również osób, którym rozwiązanie tego typu zalecił lekarz – w tym przypadku rzecz dotyczy głównie osób walczących z nadprogramowymi kilogramami.

 

INDYWIDUALNE PODEJŚCIE

Każdy klient traktowany jest indywidualnie, a plan działania dostosowany do jego potrzeb. Spektrum oferowanych rozwiązań jest bardzo szerokie, począwszy od standardowej poprawy sprawności, poprzez przygotowanie d sezonu (np. narciarskiego), odchudzanie, a na pracy z ciężarnymi, seniorami lub dziećmi skończywszy. Z treningów najczęściej korzystają osoby, które chcą posiadać nienaganną figurę lub zrzucić zbędne kilogramy.

 

Początkowo każdy trener personalny pracuje na podstawie problemów zgłaszanych przez klienta, czyli zgodnie z jego potrzebami i oczekiwaniami. Z czasem wielu trenerów zaczyna się jednak specjalizować w konkretnych dziedzinach, kierując swoje usługi do określonej grupy odbiorców.

 

IDEALNY TRENER PERSONALNY – JAK NIM ZOSTAĆ?

Trener personalny musi posiadać odpowiednią wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Konieczny jest także systematyczny samorozwój, nieustanne zwiększanie swoich umiejętności i poszerzanie zawodowych horyzontów. Ważne jest także odpowiednie podejście do klienta, zrozumienie jego problemów i potrzeb, a także skuteczna motywacja. Trener personalny powinien być empatyczny i komunikatywny, nie może ulegać emocjom i popadać w skrajności, jego zadaniem jest edukować, wspierać, motywować i systematycznie kontrolować realizację kolejnych przedsięwzięć.

Wbrew pozorom nie ma konieczności dużych nakładów finansowych, koszt kursu podstawowego zwraca się zazwyczaj już w pierwszym miesiącu pracy, nie mniej jednak konieczne jest systematyczne dokształcanie, czyli udział w warsztatach zawodowych.

 

Zobacz więcej na zanikmiesni.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *