Ubezpiecz się w banku, czyli czym jest bancassurance?

Dodano: 29.04.2015

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego wchodząc do oddziału banku w celu uzyskania kredytu, wychodzicie z niego również z ubezpieczeniem? Dlaczego wasz doradca finansowy oferuje rożne formy ubezpieczenia kredytu oraz mówi o waszej emeryturze? Jak bardzo na tym zyskujecie oraz co ma wspólnego rachunek za prąd z polisą na wypadek utraty zdrowia? Takie zjawisko nazywane jest bankowością ubezpieczeniową, czyli bancassurance i przedstawia współpracę towarzystw ubezpieczeniowych z bankami i instytucjami finansowymi.

link - mojszmal.pl

Na czym polega bancassurance?

Termin ten określa pewien rodzaj współpracy pomiędzy bankami i ubezpieczycielami. Oznacza to jednak, że to banki są stroną, które oferują swoim klientom różnego rodzaju produkty związane z ubezpieczeniami. Na początku związek banków z ubezpieczycielami obejmował sprzedaż ubezpieczeń kredytów i pożyczek, lecz szybko oferta rozrosła się i banki zaczęły proponować klientom ubezpieczenia także nie związane bezpośrednio ze swoimi usługami finansowymi. Głównym powodem stworzenia bancassurance było wykorzystanie sieci dystrybucji banku, czyli jego oddziałów, mobilnych pracowników banku, doradców finansowych oraz bankowych platform internetowych i call center.

Korzyści dla każdej ze stron

Główną i bezpośrednią korzyścią dla klienta jest szeroka dostępność danych produktów ubezpieczeniowych. Dzięki temu biorąc kredyt otrzymuje również ubezpieczenie. Nie musi wybierać się do osobnego miejsca w celu zawarcia umowy ubezpieczeniowej, a oferta jest najczęściej dopasowana do określonego produktu banku. Wiąże się z tym często niższa cena ubezpieczenia oraz szybkość załatwiania formalności. Często banki oferują atrakcyjne formy finansowania ubezpieczeń np. w postaci mniejszej lub braku prowizji lub atrakcyjniejszego oprocentowania kredytu. Z kolei dla banku oznacza to lepsze zabezpieczenie wierzytelności bankowych, większe przychody, a także lepszy wizerunek sprzedawcy. Ubezpieczyciel oczywiście zyskuje nowe kanały dystrybucji własnych produktów, lepszy dostęp do klientów oraz większe obroty.

Co można ubezpieczyć w banku?

Bancassurance wykorzystuje zjawisko, w którym popyt na jedną usługę generuje potrzebę nabycia kolejnych. I tak zakładając rachunek bankowy możemy ubezpieczyć kartę płatniczą, biorąc kredyt hipoteczny ubezpieczyć swoje życie i siebie na wypadek utraty pracy, a także dom i całe mienie, jak również ubezpieczyć swój limit kredytowy na koncie czy nawet skorzystać z zakupu polisy OC na samochód lub zadbać o swój plan emerytalny. Coraz częściej współpraca bancassurance wychodzi poza ramy swojej definicji i rozszerza się na współpracę ubezpieczycieli z innymi niż banki firmami czy instytucjami. Przykładem takiej współpracy może być AXA, którego produkty oferowane są także m.in. w sektorze energetycznym oraz telekomunikacyjnym.

Więcej informacji o bancassurance AXA znajdziesz na: http://axa.pl/bancassurance/bancassurance-i-programy-partnerskie-axa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *