Umowa na zlecenie – nowe zasady odprowadzania składek w latach 2015 i 2016

Dodano: 19.01.2015

Umowa na zlecenie jest formą zatrudnienia często stosowaną przez pracodawców ze względu na obustronne korzyści. Korzystając z tej umowy zleceniobiorcy mają możliwość większego zarobku, a pracodawcy wygenerowania większych oszczędności. Ustawodawca przygotował jednak szereg zmian, które warto poznać. Weszły one w życie 1 stycznia bieżącego roku.

Woman signing a paper

Do tej pory zleceniobiorca był zobowiązany do korzystania z obowiązkowego ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Ubezpieczenie chorobowe były jak do tej pory dobrowolne. Ministerstwo postanowiło poddać umowy o zlecenie obowiązkowemu oskładkowaniu.

Zmiany obowiązujące od 2015 i 2016 roku

Od początku 2015 roku rozszerzenie obowiązku składkowego od umowy na zlecenie stało się faktem. Za niecały już rok, od 1 stycznia 2016 roku zostanie wprowadzony obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszystkich zawartych umów na zlecenie do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wracając do bieżącego roku, członkowie rad nadzorczych bez względu na inne posiadane tytuły do ubezpieczeń społecznych będą mieli oskładkowane dochody. Osoby pełniące wspominane stanowiska będą również nieodwołalnie podlegały ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.

Ostatnie zmiany wprowadzane przed 2015 rokiem nie narzucały obowiązku odprowadzania składek od wszystkich umów na zlecenie do ZUS-u, gdyż płacono składki wyłącznie od jednej z nich. Zdarzało się, że składka była odprowadzana od najniższej z podstaw. Z takiej sytuacji korzystali zarówno pracodawcy, którzy obniżali koszty prowadzenia działalności, i pracownicy, który otrzymywali większą wypłatę. Podstawą składki od umowy zlecenie była do tej pory  kwota brutto, którą uznano za niekorzystną dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.  W związku z tym wprowadzono nowelizację ustawy o oskładkowaniu kilku umów zleceń, gdy podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne będzie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jak można się domyślić, głównym celem wprowadzenia tej zmiany jest zwiększenie podstawy wymiaru składki ubezpieczeniowej, a co za tym idzie wzrost wysokości składek. Nie powinniśmy jednak zbytnio martwić się tym faktem, gdyż ostateczną korzyścią płynącą z wprowadzanych zmian będzie wzrost wysokości przyszłych emerytur u osób zatrudnianych na podstawie umów zleceń.

Artykuł powstał przy współpracy z biurem rachunkowym Tax Expert 24, które oferuje pełną obsługę księgową, doradztwo podatkowe i prawne oraz kompleksową rejestrację nowej firmy. Aby skorzystać z naszych usług odwiedź stronę http://taxexpert24.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *