Uzależnienia – jak to wygląda w obecnych czasach?

Dodano: 05.07.2017

Wydaje się, że o temacie uzależnień mówi się obecnie dość dużo. Dlatego jest coś na kształt przekonania, że ten przekaz, tak ważny trafia do rzeczywiście wiele osób. W praktyce jednak nie do końca tak to wygląda, ponieważ te działania podejmowane w walce z uzależnieniami są nieliczne, albo też nie ma ich wcale. Niestety można zobaczyć, że instytucje publiczne czy społeczne, które mogą coś w tym temacie zrobić raczej są bierne, nie podejmują żadnej poważnej aktywności, by problem pokonać. W wielu miejscach dyskutuje się o uzależnieniach, pojawiają się słowa ubolewania nad tym jak złe są uzależnienia i jakie mogą powodować skutki, ale jeśli chodzi o większe działania to nic się nie dzieje, wszyscy pozostają bierni. Ta bierność okazuje się być bardzo niebezpieczna, ponieważ prowadzi do tego, że uzależnienia nie są pokonywane, wręcz przeciwnie wzmacniają się wyłącznie. Warto więc ten temat nieco szerzej potraktować, szczególnie, że wiadomo obecnie iż każde uzależnienie powoduje określone skutki fizyczne i psychiczne.

Uzależnienie to problem społeczny, który nie jest definiowany przez Encyklopedię PWN, Katechizm Kościoła Katolickiego, nie znajdujemy także definicji słowa nałóg. Pomocne więc będzie zwracanie uwagi na język angielski i słowo addiction, które pochodzi z łacińskiego słowa addictus. To słowo oznacza, że człowiek był przez sąd oddawany wierzycielowi ze względu na to, że nie spłacał swoich długów. W ten sposób dochodziło ubezwłasnowolnienia takiej osoby.

Współcześnie zdajemy sobie sprawę z tego jak poważnym tematem są uzależnienia, dlatego poddaje się je licznym badaniom psychologicznym, społecznym i biologicznym. Podkreślano także złożoność tego problemu, ponieważ źródła uzależnień również są zróżnicowane. Uzależnić się można od alkoholu, narkotyków, papierosów, pracy, hazardu, interetu, telewizji, seksu. Nawet duże opracowanie nie pozwoli całościowo określić jak poważnym tematem są uzależnienia i jak wiele się pod nimi kryje. Walka z nimi możliwa jest właściwie wyłącznie dzięki dobrze prowadzonej psychoterapii.

Współcześnie, gdy chodzi o te najczęściej spotykane problemy będzie to siecioholizm, który dotyczy osób nieumiejących kontrolować własnego korzystania z zasobów internetu. U takich osób często pojawia się problem z normalnym między ludzkim funkcjonowaniu. Swój czas spędzają na czatach, portalach społecznościowych, w trakcie gier sieciowych. W przypadku takich osób pojawia się problem zaburzenia rytmu dobowego. Charakterystyczne będzie to, że w sieci w nocy spotykamy praktycznie zawsze te same osoby. To znak, że chodzi o problem uzależnienia od sieci. W Polsce jednak nadal, jeśli chodzi o uzależnienia króluje alkohol, który jest najczęściej spotykanym problemem. Alkohol sprawia, że odczuwa się pozorną przyjemność. W związku z tym, gdy trzeźwiejemy i tą pozorną przyjemność tracimy chcemy znów sięgnąć po kolejną dawkę alkoholu. Tak rodzi się uzależnienie, które ma bardzo zły wpływ na nasz organizm i powoduje wiele problemów zdrowotnych.

Dowiedz się więcej na: afrykanskasfora.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *